Limb3-2007.2

Limb to opensourcowy (licencja GNU LGPL) framework (szkielet aplikacji i zestaw gotowych do wykorzystania komponentów) do tworzenia aplikacji w PHP. Opiera się na idei RAD, czyli Rapid Application Development (szybkie tworzenie aplikacji).

Oddzielnie funkcjonują dwie linie projektu Limb: wykonana w PHP4 Limb2 (która w 2004 zajęła 3 miejsce w konkursie Zend) oraz zbudowana w PHP5 Limb3. Projekt dysponuje swoim własnym kanałem PEAR-owym (http://pear.limb-project.com/), co znacząco ułatwia instalację i aktualizację tego frameworka w naszych projektach (m.in. za pomocą instalatora projektu PEAR).

Standardowa dystrybucja Limb3 zawiera podstawowy zestaw pakietów, w skład którego wchodzą m.in: core, classkit, toolkit, filter_chain, wact, web_app, active_record, dbal, test_runner i session. Pierwszy z nich, (core), odpowiada za wykonywanie podstawowych operacji, w tym późnego ładowania (ang. lazy loading) kodu PHP. Zadaniem drugiego (classkit) jest przeprowadzanie rozmaitych działań na klasach i obiektach, m.in. generowanie klas zwanych dekoratorami. Kolejny, toolkit ułatwia dynamiczne zarządzanie zależnościami w projekcie (tym, jakich bibliotek wymaga nasza aplikacja i w jaki sposób je pobierzemy i podłączymy). Rolą pakietu filter_chain jest wdrożenie wzorca projektowego o nazwie Filter, który - zgodnie z nazwą - zajmuje się filtrowaniem danych przesyłanych do metod klasy oraz pobieranych jako wynik ich działania. Następny pakiet, wact, zawiera mutację (fork) frameworka PHPWACT (http://www.phpwact.org), który ułatwia nam stosowanie wzorca projektowego MVC (ang. Model-View-Controller), czyli Model-Widok-Kontroler, a także służy jako szablon do tworzenia stron WWW.

Kolejne dwa pakiety: active_record oraz dbal ułatwiają nam obsługę baz danych; pierwszy z nich implementuje wzorzec projektowy ActiveRecord, a drugi jest warstwą abstrakcji bazodanowej, czyli rodzajem interfejsu pozwalającego pisać aplikacje niezależne od konkretnej bazy danych. Kolejny pakiet, test_runner, służy do przeprowadzania testów jednostkowych (ang. unit tests) w oparciu o bibliotekę SimpleTest (http://www.lastcraft.com/simple_test.php), dostosowaną do potrzeb frameworka Limb3. Wreszcie, rolą pakietu session jest zarządzanie sesjami przy użyciu interfejsu obiektowego w PHP5. Dodajmy, że wszystkie z tych pakietów są do pobrania na wspomnianym już kanale PEAR-owym. Znajdziemy tam również narzędzia do obsługi kesza (ang. cache) i poczty elektronicznej, walidacji danych, zarządzania konfiguracją, ułatwiania internacjonalizacji i lokallizacji czy prostszego tworzenia stron zawierających JavaScript. Bardzo przydatnym pakietem jest również view, który zapewnia obsługę warstwy widoku, w tym możliwość tworzenia rendererów, czyli dekoratorów generujących określone prezentacje danych, np. w postaci tabeli, struktury XML-owej, pliku CSV, itd.
W wersji 2007.2 projektu Limb3 dodano podstawowy szkielet aplikacji, przepisano od podstaw narzędzia do internacjonalizacji przy użyciu i18n, zaktualizowano edytor tekstu FCKEditor do wersji 2.4m, rozbudowano funkcjonalność filtrów (filter chains) i poprawiono konfigurację oraz przesyłanie (upload) plików na serwer. Wprowadzono również emulację dziedziczenia i interfejsów w kodzie napisanym w języku JavaScript, a także usunięto parę błędów.

 

http://limb-project.com/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49139 )

Array ( [docId] => 49139 )
Array ( [docId] => 49139 )