LnBlog 0.9.0

LnBlog to opensourcowa (licencja GNU GPL), napisana w PHP aplikacja służąca do tworzenia i prowadzenia blogów. Jest bardzo prosta w użyciu i nie korzysta z bazy danych: wszelkiego rodzaju dane (wpisy, informacje o użytkownikach i komentarze) są gromadzone w plikach XML.

Prostota LnBloga nie ogranicza jednak jego możliwości; narzędzie to pozwala prowadzić blogi na wielu witrynach (subdomenach) przy pomocy jednej instalacji. Edycja wpisów odbywa się przy użyciu jednego z dwóch działających w przeglądarce internetowej edytorów typu WYSIWYG: FCKEditor lub TinyMCE.

Podobnie, jak większość innych blogów, LnBlog pozwala osobom odwiedzającym naszą witrynę na komentowanie zamieszczonych na niej wypowiedzi. Możemy przy tym ustrzec się przed spamerami zostawiającymi linki do swoich stron (zwłaszcza komercyjnych) dzięki specjalnym pluginom: LinkSleeve (wycinanie linków) i BotBlock (blokowanie robotów spamerskich, które skanują witryny internetowe i wyławiają adresy WWW oraz e-mail, a także zamieszczają linki w sposób mechaniczny). Warto tu wspomnieć o zaimplementowanym w LnBlogu mechanizmie pluginów, umożliwiających łatwą rozbudowę jego funkcjonalności. Na stronie domowej projektu znajdziemy kilka spośród nich, m.in. Archives (przeglądanie zarchiwizowanych wpisów), GoogleSearch (przeszukiwanie zawartości bloga przy użyciu wyszukiwarki Google), RecentComments (pokazywanie ostatnio dodanych komentarzy), ContactForm (formularz kontaktowy), HideSidebar (włączanie lub wyłączanie bocznego paska narzędziowego), PrivateBlog (czyni dostęp do bloga możliwym wyłącznie dla zaproszonych osób) czy wspomniane już moduły: BotBlock, FCKEditor lub TinyMCE.

LnBlog daje nam również możliwość wygodnego i scentralizowanego zarządzania wpisami i komentarzami: możemy je przeglądać na jednej zbiorowej liście i kasować lub modyfikować wybrane spośród nich. Bardzo istotną cechą LnBloga jest współpraca z serwisami blogowymi, takimi jak Blogger, MetaWeblog czy PingBack. Pozwala ona na lepsze rozpowszechnianie naszych treści w Internecie i wymianę zawartości z innymi bloggerami.Odbywa się przy użyciu protokołu klient-serwer o nazwie XML-RPC.

W wersji 0.9.0 LnBloga dokończono przenoszenie większości plików do standardu XML, wprowadzono obsługę wielu witryn z jednej instalacji oraz zarządzanie wpisami przy użyciu jednej listy, a także dodano moduł Linksleeve. Poprawiono również współpracę z serwisami blogerskimi.

http://lnblog.skepticats.com/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49117 )

Array ( [docId] => 49117 )