pgDesigner 0.0-39

pgDesigner to opensourcowy (licencja GNU GPL), napisany w rozpowszechnianym na tej samej licencji języku Gambas program do graficznego projektowania schematu i struktury baz danych PostgreSQL. Obsługuje wszystkie wydania tego systemu bazodanowego od 7.0 wzwyż.

pgDesigner pozwala na zarządzanie większością elementów tych baz. Po pierwsze, możemy zakładać, modyfikować i usuwać tabele bazodanowe (w tym pola i indeksy) oraz łączyć je za pomocą relacji jednym kliknięciem. Po drugie, da się także tworzyć i edytować widoki (ang. views). Po trzecie, dostępna jest obsługa funkcji i procedur składowanych oraz wyzwalaczy (ang. triggers). Obejmuje ona ich zakładanie, pisanie, edycję i usuwanie. Możemy wybrać język, w którym napiszemy takową (np. PL/SQL), podać listę przyjmowanych przez nią argumentów oraz typ zwracanej wartości (w przypadku funkcji), dopisać własne komentarze oraz edytować kod źródłowy. Po czwarte, pgDesigner pozwala nam na zarządzanie sekwencjami: możemy ustalić wartość początkową, minimalną i maksymalną każdej z nich oraz zdefiniować krok, o który zwiększa ona swoją wartość.

pgDesigner jest typowym okienkowym narzędziem graficznym: do dyspozycji mamy paski narzędzi, pozwalające na wykonywanie większości operacji (w tym opisanych wyżej). Program umożliwia edycję wielu schematów jednocześnie, odzyskiwanie utraconych danych (np. po zawieszeniu się systemu), wyświetlanie informacji o projekcie czy tworzenie raportów odzwierciedlających jego aktualną strukturę i postęp prac. Edytowany projekt możemy w każdej chwili umieścić na serwerze jako działającą bazę. Dane projektów są zapisywane w postaci plików XML oraz ini. Co więcej, dostępna jest funkcja reverse engineeringu, czyli odtwarzania struktury istniejących baz w postaci graficznej oraz ich późniejszej edycji. Dotyczy to zarówno baz, które działają w danej chwili na serwerze, jak i skryptów SQL, które służą do ich zakładania. Możemy też eksportować strukturę dowolnych baz (zarówno edytowanych w pgDesignerze, jak i istniejących na serwerze bazodanowym) do skryptów SQL – dotyczy to również widoków, relacji, procedur i funkcji składowanych, wyzwalaczy czy sekwencji.

Do zalet projektu należy prostota jego użytkowania (intuicyjny interfejs typu point-and-click) oraz całkiem dobra dokumentacja. W wersji 0.0-39 dodano wybór języka interfejsu i zaktualizowano biblioteki języka Gambas do wersji 1.9.47. Poprawiono również parę błędów, związanych m.in. z formatowaniem wyglądu niektórych okienek.

http://pgdesigner.sourceforge.net

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49114 )

Array ( [docId] => 49114 )