phpPgAdmin 4.1.1

phpPgAdmin to opensourcowe (licencja GNU GPL), napisane w PHP narzędzie do zarządzania bazami danych opartymi na PostgreSQL-u. Pod względem funkcjonalności phpPgAdmin jest zbliżony do słynnego phpMyAdmina, który z kolei ułatwia operowanie bazami MySQL-owymi. Jest też wielojęzyczny: ma 27 wersji językowych i obsługuje różne strony kodowe.

phpPgAdmin jest przeznaczony dla wszystkich wersji PostgreSQL-a od 7.0.x do 8.2.x. Pozwala zarządzać wieloma serwerami z jednej instalacji; możemy m.in. zmieniać zestaw baz i zarządzać kontami użytkowników (których da się podzielić na grupy). Podobnie, jak phpMyAdmin, phpPgAdmin ma wygodny interfejs do przeglądania i edycji tabel bazodanowych. Po pierwsze, wyświetla on strukturę tabeli (zestaw i typy pól); aby zmienić ich właściwości, wystarczy kliknąć odpowiednią ikonkę. Podobnie wygląda kwestia zmiany zawartości tabeli: klikając myszką wykonamy operacje dodawania, usuwania i modyfikacji rekordów. Możemy też przeglądać zawartość tabeli bazodanowej w postaci sformatowanej i wywoływać dowolne zapytania SQL-owe. Co więcej, phpPgAdmin pozwala na zarządzanie widokami, indeksami (ang. indexes), wyzwalaczami (ang. triggers) oraz uprawnieniami użytkowników (ang. rules & privileges; również tymi, które dotyczą pojedynczych tabel). To samo dotyczy schematów bazodanowych (ang. database schemas), raportów, sekwencji, funkcji i procedur składowanych. Możemy też przeglądać widoki i raporty.

Podobnie, jak phpMyAdmin, phpPgAdmin pozwala na backup zawartości bazy danych do plików; wśród obsługiwanych formatów znajdują się m.in.: SQL (zwykłe skrypty SQL-owe zawierające kwerendy INSERT lub UPDATE), XML (rekordy opisane za pomocą struktury XML-owej), CSV (te same rekordy opisane w standardzie CSV) czy XHTML (strona WWW z danymi). Program współpracuje też z dołączonym do PostgreSQL-a narzędziem pg_dump. phpPgAdmin współpracuje z narzędziem Slony (http://slony.info), które służy do replikacji baz danych.

Zaletą projektu phpPgAdmin jest również jego niezła dokumentacja oraz możliwość wypróbowania go w działaniu na stronie domowej, bez konieczności instalacji. W wersji 4.1.1 poprawiono parę usterek, związanych m.in. ze zgłaszaniem błędów po nieudanej aktualizacji danych, wyświetlaniem schematu bazy w przypadku tabel dziedziczonych lub ich rodziców czy backupem bazy, a także z obsługą ról użytkowników oraz agregatów danych.

http://phppgadmin.sourceforge.net/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49111 )

Array ( [docId] => 49111 )