XAMS 0.0.18

XAMS to opensourcowe (licencja GNU GPL), napisane w PHP i Perlu narzędzie do zarządzania serwerami, skrzynkami i kontami użytkowników poczty elektronicznej (POP3 lub IMAP) w systemie uniksowym. Korzystamy z niego za pomocą przeglądarki internetowej. Jest szczególnie przydatne dostawcom Internetu.

XAMS jest aplikacją pozwalającą kontrolować konta rozsiane po wielu serwerach i domenach. Po pierwsze, możemy zmieniać wszystkie ustawienia zasobów związanych z pocztą (poczynając od wspomnianych już serwerów) przy użyciu przeglądarki WWW. Warto tu wspomnieć o tworzeniu i usuwaniu kont, ich aktywowaniu i dezaktywowaniu, zmianie haseł i danych użytkownika czy nadawaniu i korzystaniu z aliasów pocztowych (alternatywnych nazw tego samego konta). Dwie ostatnie czynności mogą też wykonywać użytkownicy (za naszą zgodą). XAMS pozwala również na ustalanie i modyfikację limitu miejsca na dysku serwera przeznaczonego na wiadomości każdego użytkownika (ang. mail quota) dla wszystkich lub wybranych kont w domenie oraz definiowanie zasad automatycznego odpowiadania na wiadomości (przydatnego np. w celu poinformowania, że użytkownik będzie niedostępny przez najbliższe dni). Możemy także grupować kilka domen w jedną i zarządzać lokalnym serwerem DNS, opartym na rozwiązaniu BIND.

XAMS pozwala nam na wyznaczenie osób, które będą administratorami naszych zasobów pocztowych. Umożliwia także przekazywanie części uprawnień (np. do jednego serwera) kontrahentom (ang. resellers), którzy będą odsprzedawali nasze usługi. Następni pod względem przywilejów są klienci, którzy mają u nas po kilka lub więcej kont – oczywiście, mogą zarządzać wszystkimi swoimi zasobami.

XAMS współpracuje z narzędziami, które są niezbędne do funkcjonowania poczty elektronicznej, zaczynając od serwerów IMAP i POP3 (Courier-IMAP), poprzez serwery SMTP (z autoryzacją typu PLAIN, LOGIN czy CRAM-MD5) i programy do wysyłania poczty (Exim), aż do aplikacji służących do ochrony antywirusowej i antyspamowej (MailScanner, SpamAssassin czy ClamAV). Co więcej, integruje się ze SquirrelMail (klientem poczty opartym na technologii WWW).
Zaletą programu XAMS jest również jego niezła dokumentacja i możliwość wypróbowania jego działania na stronie domowej, bez konieczności instalacji. W wersji 0.0.18 zwiększono bezpieczeństwo aplikacji, dodano opcje linii poleceń służące do usuwania nieużywanych serwerów, a także poprawiono obsługę haseł oraz internacjonalizację. Usunięto również parę błędów.

http://www.xams.org

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49116 )

Array ( [docId] => 49116 )